Opublikowany przez: Familiepl 2022-07-21 12:46:14
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Latem dziecko potrzebuje więcej płynów niż zawsze, a szczególnie w upalne i ciepłe dni. Pamiętajmy również, że metabolizmu dziecka jest nieco szybszy, niż u osoby dorosłej, dlatego odwodnienie u malucha może się pojawić bardzo szybko. Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka i jak mu zapobiegać?
Dzieci nieustannie są w ruchu, a gdy bawią się na dworze, w pełnym słońcu, ich organizm szybko wytraca wodę, co może skończyć się odwodnieniem. Rodzice w ciepłe dni powinni zwracać szczególną uwagę na to, ile płynów pije ich dziecko, a także na jego samopoczucie.
Odwodnione dziecko nie zawsze musi być początkowo osłabione, często bowiem u maluchów występuje rozdrażnienie i nerwowość.
Gdy podejrzewamy, że nasze dziecko jest odwodnione, poza obserwacją jego zachowania, możemy zrobić proste testy skórne. Dość silnym uściskiem należy zacisnąć i przytrzymać dwoma palcami płytkę paznokcia przez ok. 5 sekund tak, aby zbladła. Jeśli po puszczeniu jej w ciągu 2 sekund nie wróci ona do pierwotnego koloru może to oznacza to odwodnienie na poziomie umiarkowanym lub ciężkim. Jednym z objawów odwodnienia jest także utrata elastyczności skóry. Aby to sprawdzić, chwytamy skórę dziecka na przykład na przedramieniu lub grzbiecie dłoni pomiędzy palec wskazujący i kciuk, ściskamy i puszczamy. W ciągu dwóch sekund powinna ona wrócić do swojego poprzedniego kształtu, jeśli tak się nie stanie, może to oznaczać odwodnienie.
Przede wszystkim starajmy się nie dopuścić do odwodnienia u dziecka, bo ten stan może być dla niego niebezpieczny. W tym celu należy kontrolować, ile płynów w ciągu dnia przyjmuje dziecko, a także czy jego funkcje fizjologiczne (mocz, kał) i zachowanie, przebiegają bez zakłóceń. Pamiętajmy, że płyny to nie tylko woda, ale również np. zupki, soki, czy woda z owoców, które dziecko zjada.
Można też zastosować prosty wzór, który pomoże nam określić, ile wody powinno wypijać dziecko.
Czyli: dziecko ważące 15kg powinno wypijać 1l+50 ml x5= 1250 ml
Jeśli podejrzewamy, że dziecko może być odwodnione, starajmy się je w pierwszej kolejności nawodnić – przyjmujemy płyny często, małymi łykami. Można też podać dziecku elektrolity do picia. Jeśli dziecko źle się czuje, warto pilnie skontaktować się z lekarzem, który oceni stan malucha i być może zleci kroplówki nawadniające.
CZYTAJ TEŻ >> GIS ostrzega - nie schładzajmy dzieci w fontannach
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.